Referat fra generalforsamlingen 14 april 2018.
1: Søren Uhrenholt vælges til dirigent.
Helle, Rene Kærup og Ingrid Uhrenholt vælges som stemmetællere.
2:Formanden byder velkommen- beretningen findes andet sted.
3: Regnskabet for 2017 ved kassereren er blevet godkendt af revisorerne Birgitte Jensen og Ingrid Uhrenholt.
4: Budget for 2018. der er forslag til kontingentforhøjelse med 100kr. til 600kr. årligt. Forslaget burde have været skrevet i indkaldelsen til generalforsamlingen og kan derfor ikke vedtages, så det udsættes til næste år.
5: Forslag fra bestyrelsen, se bilag 1.
Vedtægtsændring til §6 andet sidste afsnit, hvor der står.Et medlem,der er i restance til foreningen, har ikke adgang til og har ikke stemmeret på generalforsamlingen,ligesom medlemmet ikke kan vælges til tillidserhverv i foreningen.
Ønskes tilføjet:
Eller i øvrigt udøve medlemsrettigheder, såsom fremstille forslag eller iøvrigt påvirke foreningens forhold.
Der foretages skriftlig afstemning. Der er 29 der stemmer for vedtægtsændringen og 1 som stemmer blank.
Vedtægtsændringen er hermed vedtaget.
6: Forslag fra medlemmerne, se bilag 2:
Det vedtages af samtlige fremmødte at bilag 2 afvises, efter forslaget (bilag 1) fra bestyrelsen er godkendt.
7A: Valg til bestyrelsen:
Michael K. Hansen genopstiller og genvælges ,Anders Moltke genopstiller og genvælges, lisbeth Jensen fratræder ekstra ordinært, suppleant Rene Kærup tiltræder.
7B: valg af bestyrelsessuppleant:
Rene Kærup genvælges
8A: Valg af revisorer:
Ingrid Uhrenholt foreslår ny revisor. Peter Ørnberg melder sig og vælges
8B: Revisorsuppleanter genvælges Birgitte Jensen og Helle.
9: Valg til festudvalget:
Det besluttes at vælge for 2 år frem nu, og fremover vælges for 1 år af gangen.
til festudvalget vælges
Hanne og Kresten Madsen, Lisbet Jensen, Lotte Rune og Johanne Voetmann (fordi teltet skal stå ved der.)
10: Evt.
Rene Kærup er i tvivl om den nye ledning, ikke er tilkoblet den gamle brønd på Knirren. Rene mener ikke at de er koblet sammen.
Michael Soelberg (tidligere formand) mener den gamle og den nye brønd er forbundet.
Dette tages op i bestyrelsen og bringes i orden,hvis det ikke er som det skal være.
Ingrid Uhrenholt spørger om Gyden er kommunal? Nej, Gyden er privat. Stykket op til Gyden er foreningens ansvar at vedligeholde. Anders Moltke fortæller, at han har haft kontakt med Børge og naboer ang. Gyden.
Har haft kontakt til en vognmand, som siger, at der skal 3 læs ( svarende til 16 m3) til for at udbedre hullerne på strækningen.
Peter Ønrberg har beton fra nedbrydning som gerne må bruges til påfyldning.
Bestyrelsen arbejder videre med dette.
Der spørges til om der er indgået aftale om at vi kan køre grene op til Melholtpladsen??
Svaret er NEJ. pladsen er lukket pga.brandfare.
Referat ved Lisbeth Jensen
Seneste kommentarer